Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 MacOS Kısayolu

Adsiz-tasarim-10-768x384-1

Mutlaka Bilmeniz gerekn 10 MacOS Kısayolu

Bir MacOS Cihazınız varsa ve siz Mac’inizde klavye kısayollarını kullanmıyorsanız, Apple’ın işletim sisteminin güzelliklerinden faydalanmıyorsunuz demektir. Mac’inizde bulunan tuşların konuşma dilini öğrendikten sonra farenize nadiren ulaşmanız gerektiğini siz de anlayacaksınız. O yüzden hemen size MacOS  kısayollardan bahsetmeye başlayalım.

1- Kilitlenen Uygulamalarımızı Force Quit ile Kapatmak

Mac’inizin işletim sistemi her ne kadar sağlam olsa bile arada uygulamalarınız kitleniyor olabilir. Böyle bir problemle karşılaştığınız taktirde Force Quit’i kullanarak kitlenen uygulamayı kapatabiliyor aynı zamanda kaldığınız yerden Mac’inizi kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Peki nasıl? Hemen söyleyelim. Öncelikle Apple menüsünden Force Quit’i seçiyoruz. Sonrasında ise karşınıza gelen panelde uygulama için not responding yazısı ile karşılaştıysanız, uygulamanın üzerine tıklayıp ardından Force Quit seçeneğine tıklayıp kitlenen uygulamanızı kapatabilirsiniz. Force Quit’i, Commond+Option+Esc tuşlarına basarak açabiliriz.

2- Uygulamayı Kapatmak

Safari, Finder, Pages gibi birden çok pencerenin aynı anda açılabildiği durumlarda kırmızı butona basarak sadece pencereyi kapatabilirsiniz. Uygulamayı kapatmak için yapmanız gereken işlem çok basittir. Klavyenizde bulunan Command+Q tuşlarına basarak çalışan uygulamayı çok kolay bir şekilde kapatabilirsiniz.

3- Uygulamayı Kapatmadan, Pencereyi Kapatmak

Mac’inizde açık olan bütün pencereleri kapatsanız da, uygulamanın açık kalacağından yukarıda bahsetmiştik. Uygulamayı kapatmadan, yalnızca açık olan pencereyi kapatmak için Commond+W kısayolunu kullanabilirsiniz.

4- Pencereyi Küçültmek

Çalıştığınız pencereyi kolay ve hızlı bir şekilde küçültmek istiyorsanız Commond+M kısayolunu kullanarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde küçülttüğünüz pencereniz Dock’ta en sağ tarafta gözükecektir.

5- Satır Sonuna Git – Satır Başına Git

Bu iki kısayol ise herhangi bir şey yazarken daha hızlı ve daha kolay bir şekilde yapmamıza yarayan bir kısayollardır.

Satır sonuna gitmek için Commond+sağ ok tuşlarına basmanız yeterlidir.

Satır başına gitmek için Commond+sol ok tuşlarına basmanız işleminizi yapabilmeniz için yeterli olacaktır.

6- Tüm Yazının Sonuna / Başına Git

Tüm yazının sonuna gitme işlemi için Commond+aşağı ok tuşlarına basmanız yeterlidir.

Tüm yazının başına gitme işlemi için Commond+yukarı ok tuşlarına basmanız işleminizi yapabilmeniz için yeterli olacaktır.

7- Kelimenin Sonuna / Başına Git

Kelimeler arasında gezinmek istediğiniz zaman ise devreye option tuşu giriyor.

Kelimenin sonuna gidebilmek için Option+sağ ok tuşuna basmanız gerekiyor.

Kelimenin başına gidebilmek için ise Option+sağ ok tuşuna basmanız gerekiyor.

8- İleriye Doğru Silmek

Mac’inizde bulunan delete tuşu bir şey silmek istediğiniz zaman sileceğiniz şeyi geriye doğru siler. Ama siz ileri doğru silmek istiyor olabilirsiniz. Yapmanız gereken şey çok basit. Delete +Function tuşuna basarsanız işleminizi yapabilirsiniz.

9- Tüm Kelimeyi Geriye Doğru Silmek İçin (Sola Doğru Silmek)

Tüm kelimeyi geriye doğru silmeniz gerektiğinde ise devreye option tuşu giriyor. Option tuşu ile delete tuşuna aynı anda bastığınız taktirde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

10- Uygulamadaki Tüm Pencereleri Kapat (Close All Windows)

Sıra geldi listemizdeki son kısayolumuzu anlatmaya. 10. Sırada olan uygulamadaki tüm pencereleri kapatma kısayolumuz da yine oldukça basit. Option+Commond+W tuşlarına aynı anda bastığınız taktirde bütün pencereleri kapatabilirsiniz.