Bağımsız Onarım Sağlayıcısı Programı (iRP) Nedir?

Mac Onarım

Bağımsız Onarım Sağlayıcısı Programı (iRP) Nedir?

Bağımsız Onarım Sağlayıcısı programı, iPhone’lar ve Mac’ler için garanti kapsamı dışında onarım servisi sunmak isteyen şirketlere yönelik olarak tasarlanmıştır. Gerekli koşulları sağlayan şirketler, iPhone ekran ve pil değiştirme veya Mac ana kart ve ekran kartı değiştirme işlemleri gibi çeşitli iPhone ve Mac onarımlarını garanti kapsamı dışında gerçekleştirmek için Apple orijinal parçalarının yanı sıra Apple’a ait araçlara, eğitimlere, servis kılavuzlarına, tanılamalara ve kaynaklara erişebilir. Belirli Pro Display XDR onarımları da gerçekleştirilebilir.

Bu sayede müşterileirne orjinal parça ile servis vermek isteyen şirketler bu program ile Apple Orjinal parçalarına ulaşabilir.

Apple Yetkili Servis’ten farklı olan yanları;

Sadece garanti dışı işlemler için yetkili olması ile beraber şimdilik Apple logosu kulanamamaktadırlar. Müşteri tarafından orjinala parçaya ulaşmak daha hızlı ve güvenilir hale geldi.

Apple marka ürünlerde kalibrasyon gerektiren durumlarda iRP servis müşterilerine orjinal ürünler ile servis hizmeti vermekte.

Bu sayede güvenilir bir nokta olabilirler. Türkiyede İRP servis yeni yaygınlaşmakta. Müşterilerin bu konuda bilgisi pek oluşmamış durumda.

Gereksinimler nelerdir?

İş gereksinimleri ve operasyonel gereksinimler

Başvuran şirketlerin köklü işletmeler olması ve işletme doğrulama belgelerinin incelenmek üzere Apple’a sunulması gerekmektedir. Apple’ın onarım araçları, eğitimleri, servis kılavuzları ve tanılamaları gizli tutulmalıdır.

Servis Yeri

Uygun şirketlerin kolay erişilebilen bir konumda, müşterilerin randevu almadan ürünlerini bizzat getirebilecekleri ticari bir servis yerinde faaliyet göstermeleri gerekmektedir. Servis yeri olarak konut adresi kabul edilmemektedir.

Teknisyen Sertifikasyonu

Programa katılan ve orijinal Apple parçalarını kullanan servis şirketlerinin, onarımları Apple sertifikalı teknisyenlere yaptırmaları gerekmektedir.

Apple ürünlerini onarmak üzere sertifika almak için çevrimiçi bir Yetkili Sınav Merkezinde yapılacak sınavların geçilmesi gerekir. Sertifikalar ürün başına ve yıllık olarak güncellenir. Bağımsız Onarım Sağlayıcısı olmak üzere onay almış işletmelerin sertifika sınavı ücretlerinden feragat edilir.

Apple Sertifikaları hazırlık kursları ve sınavları hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.