Apple Watch Series 5 Ön İnceleme Yazısı

Adsiz-tasarim-7-768x384-1

Akıllı saatler arasında en çok tercih edilen seri olarak karşımıza çıkan Apple Watch, yeni modelleriyle boy göstermeye başladı. Apple Watch Series 5 ile karşımıza çıkan Apple, yeni akıllı saatlerinin satışına başladı. Bu yazımızda ülkemizde de satışına başlanan Apple Watch Series 5’in özelliklerini ve fiyatlarını detaylı bir şekilde aktaracağız. Öyleyse artık başlayalım.

Tasarımı

Aslına bakılırsa kullanılan tasarım çok da farklı değil. Apple Watch Series 5, Apple Watch Series 4’de kullanılan tasarıma benzer bir tasarımla karşımıza çıktı. Tasarımı detaylandırmak gerekirse, yine aynı şekilde ekran kısmında geniş bir ekran öne çıkmakta. Series 5’de de çerçevesiz yapı yine bulunuyor. Kare şeklinde tasarım yine aynı şekilde kendisini korumuş diyebiliriz. Ayrıca kasa malzemesi tarafında ise %100 dönüştürülebilir alüminyum kullanıldığını söyleyebiliriz. Kayış kısmında ise özelleştirilebilir seçenek sunulduğunu bulunuyor. Saatin kayışları için kullanıcılara çok fazla seçenek sunuluyor.

Renkler: Siyah, Gümüş, Altın

Malzeme: Alüminyum kasa

Kasa Boyutu: İki farklı kasa boyutu bulunuyor. Birisi 40mm birisi ise 44mm’dir. İstediğiniz kasa boyutunu tercih edebilirsiniz. Ama tabii ki bununla birlikte fiyat da değişiklik gösterecektir.

Ekran Özellikleri

Şimdi biraz da akıllı saatin ekran özelliklerini detaylandıralım. Apple Watch Series 5’in yan kenarlarının kavisli olması, ekran alanının daha gösterişli olmasını sağlıyor. LTPO OLED ekranların kullanıldığı Series 5 modelinin ekran çözünürlük değeri ise 368 X 448 piksel olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında ekran kısmında bir de 1000 nit parlaklık değeri gözümüze çarpıyor. Ayrıca Force Touch ve ekranın sürekli olarak açık kalma özelliği de bulunuyor.

Teknik Özellikleri

Apple S5 işlemcisini kullanan Series 5, 64 bit mimari ile dikkatleri üzerine çekiyor. 2 çekirdekli işlemcinin haricinde 32 GB depolama alanı bulunmakta. Bluetooth 5.0 destekli olan Series 5’in, Wi-Fi kısmında ise Apple W3 çiplerini sunduğunu görüyoruz.

Daha önceki modellerde olduğu gibi Apple Watch Series 5’de de pil kapasitesi açıklanmadı. Ama kablosuz olarak şarjı desteklediğini söyleyebiliriz. Pil konusunda verebileceğimiz bir diğer bilgi ise akıllı saatin 18 saat kullanım ömrünün bulunduğu. İşletim sistemi ise watchOS 6 işletim sistemiyle birlikte geliyor.

Series 5’in Özellikleri

Şimdi birazda Series 5’in işlevsel özelliklerini ele alalım.

Kalp Atış Hızı Kontrolü: Apple Watch Series 5 modelinin işlevsel özelliklerinden bir tanesi kalp atış hızını izleyebilme özelliğidir. Kalbinizin gün boyunca performansını inceleyen cihaz, dilediğiniz zaman kalp ritminizi kontrol edebilmenize yardımcı oluyor.

Ses Seviyesi: Series 5’de bulunan ses sensörleri, düzenli olarak çevrenizde bulunan sesleri ölçümlüyor. Eğer ki bulunduğunuz ortam sizin kulağınıza zarar verecek düzeyde sesliyse, size uyarılarda bulunuyor.

Nefes Kontrolü: Series 5, cihazda bulunan nefes uygulaması ile nefes egzersizi yapmanızı sağlıyor. Buradaki temel derdi ise sizin nefesinizi düzene bindirmenize yardımcı olmak.

Düşme Algılama: Sert bir şekilde düştüğünüzde bunu algılayabilen cihaz, eğer 60 saniye içerisinde bir tepki vermezseniz acil durum numaralarına çağrı yolluyor.

Acil SOS: Acil SOS özelliği, yardım için arama yapamayacak durumda olduğunuz zaman doğrudan 112’yi arıyor.

Antreman Takibi: Cihaz, yüzme, yoga, yürüme, bisiklet kullanma gibi antremanları algılayabiliyor.

Yükseklik Ölçümü: Apple Watch Series 5 yükseklik ölçümü özelliği dağcılık ve tırmanmayı da bir aktivite olarak algılayıp olduğunuz yükseklik hakkında size bilgi verebiliyor.

Ekipmanlarla Eşleştirme: Tek bir dokunmayla cihazınızın spor ekipmanlarınız ile eşleşmesi mümkün. Özel ekipmanlarla eşleşme özelliği bulunan cihaz, bu eşleşme sonrasında size daha detaylı veriler sunabiliyor.

Apple Music Desteği: Cihazın artık Apple Music uygulamasını da öne çıkardığını söylemek mümkün. Artık Apple Music uygulamasını akıllı saatinizle birlikte kullanabilirsiniz.

Satış Fiyatı

Son blog yazıları

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram