Kullanıcıların merak ettiği şeylerden bir tanesi de jailbreak nedir sorusu. Jailbreak nedir sorusunu cevaplayarak yazımıza giriş yapalım. Jailbreak iPhone yazılımının kırılarak Apple’ın koyduğu sınırlamalardan kurtulma anlamına gelmekte. Kökeni İngilizce olan Jailbreak kelimesinin Türkçe anlamı ise hapisten kaçış, zincirleri kırma anlamına gelmekte.

Jailbreaking işlemi sonrasında iPhone’unuza resmi olmayan uygulamalar yüklenebilir. Jailbreak sonrasında iPhone’unuza uygulama yüklemek için App Store kullanma zorunluluğunuz kalkıyor ve kısıtlanan cihaz ayarları daha kolay bir şekilde değiştirilebiliyor.

Jailbreak Zararları Nelerdir?

Jailbreak zararları çok fazladır. Jailbreak yapılmış bir iPhone dışardan gelebilecek tehditlere karşı daha savunmasız bir hal almaya başlar. Ayrıca iPhone’unuzu jailbreak yaparak kullanmak her ne kadar yasal olsa da, jailbreak yaptığınız taktirde cihazınız garantiden çıkmış olur ve herhangi bir zararla karşılaştığınız taktirde Apple’ın garanti servisinden faydalanamazsınız.

Bunların haricinde jailbreak zararları şu şekilde devam etmekte: cihazınıza indirdiğiniz uygulamalar kim tarafından yapıldığını, hangi kontrollerden geçtiğini öğrenemediğiniz gibi cihazınız virüslere karşı daha açık bir duruma gelir.

Jailbreak Nasıl Yapılır?

Jailbreak nasıl yapılır sorusunu çok basit ve temel düzeyde açıklamak gerekirse, jailbreaking işlemi Mac’inize ya da PC’nize gerekli olan yazılım yüklendikten sonra gereken talimatları uygulayarak gerçekleştirilir.

Apple, iPhone’lar İçin Neden Jailbreak’i Önermiyor?

Kullanıcıların birçoğu Jailbreak kurulumu yaparken ya da kurulumdan sonra cihazının kullanılamaz hale geldiğini söylüyor. Bu sonuç ise Jailbreak’in iPhone’larda göstereceği yan etkilerden sadece bir tanesi. Cihazlarınızın ya da cihazınızın kullanılamaz hale gelmemesi için Jailbreak’ten uzak durmanız sizin için faydalı olacaktır. Aslına bakılırsa Apple’da bu konuda bizi destekliyor. Apple, 15 Haziran 2018’de Jailbreak’le ilgili yayınladığı makalede Jailbreaking işlemi sonrasında cihazlarda oluşabilecek olumsuz etkileri anlatıyor.

Jailbreak Nasıl Kaldırılır?

Jailbreak nasıl kaldırılır sorusunun cevabı aslında biraz çetrefilli. Çünkü bazı kullanıcılar, iPhone’u iTunes’e bağlayabildiklerini ve sorunu gideren orijinal cihaz ayarlarına dönebildiklerini anlatsalar da bazı kullanıcılar da hiçbir şeye yanıt vermeyen iPhone ile karşı karşıya kaldıklarını söylüyorlar. O yüzden kesinlikle size şunu öneriyoruz: yukarıda anlattığımız sorunlarla karşılaşmamak için Jailbreak ile kesinlikle uğraşmayın. Ayrıca jailbreaking işlemi ile uğraşmazsanız jailbreak nasıl kaldırılır gibi konularla da karşı karşıya gelmemiş olursunuz.

Şimdi ise gelelim iTunes ile yazılım yükleyerek Jailbreak kaldırma işlemine. Öncelikle yapmanız gereken şey şu: cihazınızı bilgisayara bağlayıp iTunes’i açmalısınız. Ardından ise cihazınızın bilgilerinin yer aldığı ekranda “Güncelle” seçeneğine tıklamalısınız. Böylelikle Apple sunucuları tarafından en son İOS yazılımı cihazınıza yüklenir. Eğer ki cihazınız son sürümse “Geri Yükle” seçeneği üzerinden yürümelisiniz. Ayrıca bilgisayarınızda bu sürümün .ipsw dosyası bulunuyorsa “shift + güncelle” tuşlarına basarak kurulum da yapabilirsiniz. Bu işlemlerden herhangi birini yaptığınız taktirde cihazınız sıfırlanacak, yani fabrika ayarlarına dönecek ve Jailbreak’de kaldırılmış olacaktır.