Apple Watch kullanıcıları WatchOs 6 ile birlikte artık uygulama indirebilecekleri bir Apple Store’a, yazılım güncellemesi yapabilecekleri yazılım güncelleme özelliğine ve daha yetenekli bir Siri’ye sahip olma şansına eriştiler. Bütün bunların haricinde WatchOs6 içerisinde daha pek çok yeniliği barındırıyor.

WatchOs 6 Hangi Serilerle Uyumlu Olacak?

Tıpkı WatchOs 5’de olduğu gibi her seri WatchOs 6’yı çalıştırabiliyor.

  • Apple Watch Serisi 1
  • Apple Watch Serisi 2
  • Apple Watch Serisi 3
  • Apple Watch Serisi 4

WatchOs 6’nın Özellikleri Nelerdir?

Apple Store Erişimi

WatchOs 6’da yapılan en büyük güncelleme tabii ki Apple Store uygulamasının WatchOs cihazlara doğrudan erişebilme özelliğinin gelmesidir diyebiliriz. Artık WathcOs 6’da bileğinize dokunup Siri’den istediğiniz uygulamaları indirmesini isteyebilirsiniz.

Noise

WatchOs 6’da yapılan bir başka güncelleme ise Noise uygulaması. Noise uygulaması Apple Watch’ınızı tıpkı bir desibel okuyucusuna çevirir. Eğer bulunduğunuz ortam fazla gürültülü ise sizi uyarır. Apple bunu işitme için risk oluşturabilecek bir ortamda bulunuyorsanız bunun size zarar verdiğini hatırlatmak için tasarladı. O yüzden bulunduğunuz ortamda desibel seviyesi size zarar verebilecek bir seviyeye gelmişse bileğinize dokunarak size bunu hatırlatır ve oradan ayrılmanız gerektiğini söyler.

Döngü Takibi (Cyle Tracking)

Bu güncelleme tamamen kadınları ilgilendiriyor. Apple Watch’ı olan kadınlar WatchOS 6’dan sonra artık adet döngülerini takip edebilecekler. Cycle uygulaması, hangi günün hangi periyoda denk geldiğini belirleyebilmenizi ve o günlerle ilgili notlar almanızı sağlıyor. Cyle tracking ile periyod akış seviyesini kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Örneğin adet döneminizi ya da migren gibi bir ağrınız varsa bunu uygulamaya bildirebilirsiniz. Bunun ardından da belirtinin ortaya çıkabileceği sonraki dönemi takip edebilirsiniz. Bu gibi veriler kadınların kendi bedenlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

Gelişmiş Siri

Artık sonunda herhangi bir işlem yapmak için Siri’yi kullanabileceksiniz. Örneğin Shazam’dan müzik tanımlayabilmek için Siri’yi kullanabilirsiniz. Sizce de artık olmalıydı di mi?

Etkinlik Trendleri

Etkinlik uygulamasında bulunan “Trendler” sekmesi etkinlik performansınızın periyot içerisinde nasıl olduğu hakkında size fikir veriyor. Trendler seçeneği elinde bulunan veriler sayesinde sizin trendinizin yukarı mı yoksa aşağı doğru mu olduğunu size gösteriyor. Eğer ki trend eğiliminiz aşağı doğru gösteriyorsa “Etkinlik” uygulaması düşüşünüzü önleme amaçlı size bazı ipuçları sunuyor.

Sesli Notlar

WatchOs 6’da bulunan yeni özelliklerden bir tanesi de sesli not kaydedebilme özelliğidir. Artık direkt olarak bileğiniz üzerinden sesli not kaydedebilme şansına sahipsiniz.

Sesli Kitaplar

WatchOs 6’nın bir diğer parçası ise sesli kitap özelliğidir. Wathcos 6 ile sesli kitapları direkt olarak Apple Watch’ınızdan dinleyebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için sadece tek bir şartınız bulunuyor: Apple Watch’ınızda WatchOs6, iPhone’unuzda ise iOS 13’ün kurulu olması gerekiyor.

Hesap Makinesi

Apple, Apple Watch’a WatchOs 6 ile birlikte “Hesap Makinesi” uygulamasını getirdi. Diğer özellikler gibi “Hesap Makinesi” özelliği de WathcOs 6 ile bizi karşıladı.