Mac’inizin sıfır bir Mac gibi olmasını ister misiniz? Kabuslarınız olmayan size hayal kırıklığı yaratmayan bir Mac gibi olmasını ister misiniz? İşte biz tam olarak bu makalemizde Mac’inizi yeni bir Mac yapacak 15 ipucundan bahsedeceğiz. Bu adımları düzenli bir şekilde uyguladınız taktirde Mac’inizin performansı artacak ve hız konusunda endişe yaşamayacaksınız. O zaman artık neler yapmanız gerektiğini anlatmaya başlayalım.

1) Sistemi Yoran Uygulamaları Kapatın

Mac’inizde bulunan bazı uygulamalar diğer uygulamalara göre işlemcinizi daha fazla kullanır ve bu da bilgisayarınızı yorabilir. Hangi uygulamaların Mac’inizi daha çok yorduğunu anlayabilmek için “Etkinlik Monitör’ünü” kullanmalısınız. Etkinlik monitörünü uygulama klasörünüzde bulunan “izlenceler sekmesinden” ya da “Spotlight’da” yaptığınız arama sonrasında bulabilirsiniz. Etkinlik monitörü size beş farklı kaynağın detayını sunar. Bunlar: CPU (İşlemci), Hafıza, Enerji, Disk ve Ağ kullanımı. Eğer ki Mac’iniz yavaşsa CPU alanına daha dikkatli bakmanız gerekiyor. CPU’ya baktığınızda bazı uygulamalar çok fazla CPU kullanıyorsa sol üst bölümde yer alan çarpı işaretine tıklayarak uygulamayı kapatmalısınız.

2) Başlangıçta Açılan Uygulamaları Yönetin

Mac’iniz daha hızlı başlatıldığı taktirde daha hızlı çalışacağını siz de biliyorsunuz. O zaman sistemi yoran uygulamaları engellemeniz gerekiyor. Bunun için yapmanız gerekenler şunlar: “Sistem Tercihlerine” girin, ardından “Kullanıcılar ve Gruplar” alanından kullanıcını adınızı bulun ve üzerine tıklayın. Sonrasında “Oturum Açma Öğesini” seçin ve Mac’iniz başlarken size acil gerekli olmayan uygulamaları belirleyin. Son olarak ise aşağıda bulunan “-” düğmesinin üzerine tıklayın.

3) Görsel Efektleri Kapatın

Görsel efektler tabii ki güzel gözüküyorlar. Ama Mac’inizin daha hızlı çalışması sizin için daha önemlidir diye düşünüyoruz. O yüzden görsel efektleri kapatmalısınız.

Görsel efektleri kapatarak Mac hızlandırma yöntemleri:

– “Sistem tercihlerini” açın ve “Dock” bölümüne tıklayın.

– Yakınlaştırmak için pencerenin başlık çubuğuna çift tıklayın ve açık uygulamalar için göstergeleri göster kutularında bulunan işaretleri kaldırın.

– Pencere küçültme yöntemi olarak ise Genie efekt yerine Scale efekti seçin.

4) Tarayıcı Önbelleğini Silin

Hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız o tarayıcı açın. “Ayarlar” bölümünden “geçmiş” seçeneğine tıklayın. Bütün geçmişi temizleyin. Evet bu kadar basit!

5) Spotlight Dizinini Tekrar Belirleyin

Eğer ki işletim sistemini yeni güncellediyseniz Spotlight endekslerken yavaşlığı fark ediyor olmalısınız. Bu işlem normalde birkaç saat sürer ve Spotlight taraması bittikten sonra Mac’iniz aynı hızına döner. Bazense dizinleme işlemi aksayabilir ve Mac’iniz sürekli olarak yavaş çalışmaya başlayabilir. Bu sorunu çözmek için Spotlight’ı tekrar dizinlemelisiniz. Bu işlemi yapabilmek için ilk olarak “Sistem Tercihlerine” gidin. Ardından “Gizlilik” sekmesinin üzerine tıklayın. Şimdi ise hard diskinizi “Finder’dan Gizlilik” sekmesini sürüklemeniz gerekiyor. Ekledikten sonra “-“ simgesine tıklayarak silin. İşleminiz tamamlandı, artık dizinleme işlemi tekrar başlayacak.

6) Masaüstünde Bulunan Karmaşıklığı Azaltın

Masaüstünde ne kadar az simge bulunursa Mac’iniz o kadar hızlı olacaktır. O yüzden masaüstünüzde bulunan karmaşıklığı azaltmalısınız. Temizleme işlemini gerçekleştirdikten sonra Mac’inizi yeniden başlatın.

7) Önbelleğinizi Boşaltın

Önbellek dosyaları işlemi hızlandırabilmek için kullanılan geçici verileri içinde barındırır. Örneğin bir web sayfasını açtığınızda, web tarayıcısı web sitesini daha hızlı bir şekilde yükleyebilmek için sayfaları önbelleğe kaydedecek ve siz tekrar o sayfaya gitmek istediğinizde o sayfa sizin önünüze çok kısa süre içerisinde gelecektir. Aslında çok güzel değil mi? Hayır değil. Çünkü zaman içerisinde önbellek dosyaları çoğalıyor ve bu bilgisayarınızı yavaşlatıyor. O yüzden önbelleğinizi mutlaka temizlemelisiniz. Bunu yapabilmek için iki farklı yol bulunuyor: birincisi manuel olarak yapmak ikincisi ise CleanMyMac X aracı ile yapmak.

– CleanMyMac X aracını başlatın.

– “Sistem Junk” seçeneğini seçin.

– Ardından “Temizle” butonuna basın.

İşlem bu kadar!

8) Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın

MacBook Pro, MacBook Air veya iMac’i hızlandırmak için bir başka yapmanız gereken şey ise kullanmadığınız uygulamaları bilgisayarınızdan kaldırmaktır.

9) Mac’inizin Hard Diskini Temizleyin

Eğer Mac’inizi hızlandırmak istiyorsanız mutlaka hard diskinizi temizlemelisiniz. Hard diskinize bir göz atın ve Mac’inize zarar verebilecek olan her şeyi silmeye başlayın. Nelere önem vermeliyim diye düşünüyor olabilirsiniz. Hemen cevaplayalım, önbellekten zaten bahsetmiştik bunun haricinde boyutu büyük olup ama kullanmadığınız dosyalar varsa bunları silmeye başlayın. Mac’inizin hard diskini manuel olarak temizleyebileceğiniz gibi aynı zamanda CleanMyMac X, Max Paw tarafından da temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemini CleanMyMac X ile yaptığınız takdirde bu işlemi daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

10) Mac’inizi Güncelleyin

Apple genel olarak Mac için her yıl güncelleme yayınlıyor. Yapılan güncellemeler birçok özelliği içerisinde barındırdığı gibi aynı zamanda Mac’inizin performansı için de düzenlemeleri içinde bulunduruyor.

İşletim sisteminizin sürümünü kontrol edebilmek için sol üst alanda bulunan Apple simgesine tıklayın ve ardından “Bu Mac Hakkında” yazan seçeneğe tıklayın. Burada en son macOS / OS X’in yüklü olduğundan emin olun.

11) Yeni Kullanıcı Profili Oluşturun

Mevcut olan kullanıcı profilindeki bazı ayarlar geçmiş sistem tehlikeye düşmüş olabilir. Bütün bunların hepsini kaldırabilir ve yeni bir kullanıcı profili oluşturabilirsiniz.

– Apple simgesinin üzerine tıklayın ve “Kullanıcı Tercihleri” seçeneğine gidin.

– “Kullanıcılar ve Gruplar’a” tıklayın.

– Değişikliklerin kilidini açabilmek için basın.

– “+” İle yeni bir kullanıcı ekleyin.

Bu işlemlerden sonra kullanıcı verilerinizi yeni hesabınıza aktarmanız gerekebilir. Bunun için macOS’un özel “Paylaşılan Klasörü” var.  Finder>Bilgisayar>Macintosh HD> Kullanıcılar’ı tıklatarak bulabilirsiniz. Belgelerinizi bu klasöre ekleyin ve sonrasında yeni hesabınıza giriş yapın.

12) Terminal Uygulamasını Kullanarak Ram Boşaltın

Sisteminizde kullanılabilir bir alan yetersiz olduğu zaman ya da bazı uygulamalar donduğu zaman bunu uygulayabilirsiniz. “CleanMyMac X” indirin. Buradan bakım seçeneğine tıklayın. “Serbest Ram” seçeneğine tıklayın. İşleminiz bitti!

13) SMC&PRAM’i Sıfırlayın

Bazen Mac neden olduğu belli olmayan şeyler yüzünden uyku moduna geçer, batarya düzgün bir şekilde şarj olmaz ve Mac’iniz yavaşlar. Eğer ki bu ve bu gibi sorunlar yaşıyorsanız öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

Eğer sorunların birçoğu devam ediyorsa SMC’yi ve PRAM’ı sıfırlamanız gerekebilir.

SMC’yi Sıfırlama

Batarya Sökülebilirse:

– Mac’i kapatın.

– Aynı anda 10 saniye içinde güç tuşuna ve Shift+Control+Option’a basın

– Tuşların bırakın.

– Şimdi Mac’i yeniden açın.

Batarya Sökülebilirse:

– Mac’i kapatın.

– Güç fişini çekin ve bir 15 saniye bekleyin.

– Güç fişini tekrar takın.

– Bir 5 saniye bekledikten sonra güç tuşuna basıp Mac’inizi açın.

PRAM’i Sıfırlamak

– Mac’inizi kapatın.

– Hep birlikte Comman+Option+P+R tuşlarına basın.

– Mac’iniz yeniden başlayana kadar tuşlara uzun uzun basmaya devam edin.

– Tuşları bırakın.

SMC ve PRAM’i sıfırlama işlemi gerçekten Mac’inizin hızını artırır. Deneyin, fark edeceksiniz.

14) SSD’ye Geçin

Hard diskinizi SSD ile değiştirerek Mac’inizi ciddi ölçüde hızlandırabilirsiniz. SSD teknolojisi sıradan hard disklere nazaran çok daha hızlıdır. Hard diskinizi SSD ile değiştirdiğiniz taktirde programların açılma hızı, dosya kopyalama hızı gibi şeyler fark edilir düzeyde hızlanmaya başlayacaktır.

Hatırlatma: Günümüz şartlarına göre iyi bir SSD’nin 240-256 GB kapasiteye sahip olması gerekir.

15) Daha Fazla RAM

Mac’inizi hızlandırmanın bir başka yolu ise sisteminize daha gelişmiş bir RAM takmaktır. Mac’inizin RAM’ini yükseltmek, Mac’inizin performansını artırmak için iyi bir çözüm olacaktır. Tabii daha öncesinde Mac’inizin RAM’inin ne kadar olduğunu öğrenmelisiniz.

Apple simgesine tıklayın> Bu Mac Hakkında’ya tıklayın> Bellek seçeneğine tıklayın ve ne kadar RAM’iniz olduğunu göreceksiniz.

Hatırlatma: Normal bir RAM 8 GB olmalı.