Apple yeni Mac Pro’yu ve profesyonel ekranı Pro Display XDR’ı tanıttı. İçerisinde 28 çekirdekli Intel Xeon işlemci olacak olan Mac Pro, bunun yanında 12 adet RAM yuvası ve 1,5 TB’a kadar RAM desteği sunuyor. Bunun yanında sekiz adet PCIe genişletme yuvasına ve dünyanın en güçlü grafik kartı ile birlikte sunulan bir grafik mimarisini içerisinde barındırıyor.

Pro Display XDR, P3 genişlik, 10 bit renk, 1600 nit değerinde parlaklık, 1.000.000:1 kontrast oranı, 32 inç Retina ve 6K ekrana sahip. Yeni Mac Pro ve çığır açan Pro Display XDR, Apple’ın bugüne kadar profesyonel kullanıcılara karşı sunmuş olduğu en güçlü araçlar.

Yeni Mac Pro, en iyi CPU performansını isteyen kişiler için tasarlandı. Mac Pro, 28 adede kadar çekirdeğe sahip Xeon işlemcilere, bant genişliği için 64 adet PCI Express şeride sahip. Mac Pro’nun bu özelliklerini düşündüğümüzde prodüksiyonun içerisinde yer alan render işlemi, bunun yanında bir düzine İOS aygıtı içerisinde onlarca sanal müzik aleti çalma veya bir uygulamanın simülasyonunu yapma gibi iş akışları için harika diyebiliriz. Bunların haricinde işlemcinin her zaman problemsiz bir şekilde çalışması için 300W güç ve son teknoloji termal mimariyi içerisinde bulunduruyor.

Bellek Kapasitesi

Mac Pro, aynı anda çok sayıda profesyonel uygulama kullanan profesyoneller için dev bir bellek kapasitesini kullanıcılarına sunuyor. Mac Pro, kullanıcıları için 6 kanallı bellek mimarisiyle ve 12 adet fiziksel DIMM yuvasıyla, 1.5 TB belleğe olanak veriyor. Mack Pro, bugüne kadar bir Mac’te yer alan en yüksek belleği bu şekilde kullanıcılarına sunmuş oluyor.

En Büyük Retina Ekran

Pro Display XDR, 20 milyonun üzerinde pikselle 6016 x 3384 Retina 6K çözünürlüğü, 32 inç LCD paneli bulunuyor. P3 renk yelpazesi ile birlikte 1 milyarın üzerinde renk sunan Pro Display XDR, kullanıcılarına gerçeğe çok daha yakın bir görüntüleme deneyimine sunuyor. Bu özellik video ve fotoğraf düzenlemenin yanı sıra 3D animasyon ve renklendirme işleri için de çok önemli.

Pro Display XDR, 1000 nit tam ekran parlaklık ve 1600 nit maksimum parlaklık üreten bir aydınlatma sistemi kullanıyor. Bu da tipik bir ekranın parlaklığını ciddi manada aşıyor. Pro Display XDR, 1000 nit tam ekran parlaklığını süresiz olarak sağlayabiliyor. Yani Pro Display XDR bu özelliğiyle birlikte daha önce hiçbir ekranda sağlanamamış bir şeyi başarmış oluyor.

Fiyatları

Yeni Mac Pro, 5999 $’dan üzerinden satışa sunulacak. Pro Display XDR ise 4999 $ başlayan fiyatlarla, Pro Stand 999 $, VESA Montaj Adaptörü ise 199 $ satışa sunulacak. Ürünlerin hepsi sonbaharda sipariş edilebilecek.