Kutunun içindeki meyve suyu bittikten sonra boş bir kutunun hiçbir anlamı yoktur. iPhone’ununuzun şarjı çok çabuk bittiğinde de hiçbir anlamı kalmıyor. iPhone’unuzu gün içinde verimli bir şekilde kullanıp bütün gün şarjının dayanmasını mı istiyorsunuz? O zaman iPhone’unuzun pil ömründen nasıl tasarruf edeceğinizi öğrenmek için en doğru yerdesiniz.

1) Pilinizi Neyin Tükettiğini Farkedin

Telefonunuzda bulunan ‘’Ayarlar’’ bölümüne gidin. Ardından ‘’Pil’’ seçeneğine tıklayın. Burada hangi uygulamanın ne kadar pil tükettiğini göreceksiniz. Telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda pil gücünüzü tüketen uygulamaları kapatın.

2) Düşük Güç Modunu Kullanın

Düşük güç modu piliniz yüzde 20 veya altına indiğinde size yardımcı olacak çok önemli bir özelliktir.

Düşük güç modu özelliğini, ‘’Ayarlar’’ seçeneğine gidip ardından ‘’Batarya’’ seçeneğine tıklayarak aktif hale getirebilirsiniz.

3) Otomatik Kilidinizi Ayarlayın

iPhone’unuz siz onu kullanmazken bile pilinizi emer. Bu süreçte iPhone’unuzu sıklıkla otomatik kitlenecek şekilde ayarlamanız gerekiyor.

Otomatik kilidinizi şu şekilde ayarlayabilirsiniz; ‘’Ayarlar’’ bölümüne gidin. ‘’Ekran & Parlaklık’’ seçeneğine tıklayın. Son olarak ‘’Otomatik Kilit’’ seçeneği ile karşılaşacaksınız. Bunu sıklıkla ayarlayın.

4) Konum Servislerini Kapatın

Bazı uygulamalar, kullanılmayan zamanlarda bile pil ömrüne zarar verir. O yüzden bu uygulamalara ‘’Kullanımdayken’’ seçeneğini işaretlemelisiniz.

‘’Ayarlar’’ bölümüne gidin. ‘’Gizlilik’’ seçeneğine tıklayın. ‘’Konum Servisleri’’ bölümüne gidip uygulamalar için ‘’Kullanımdayken’’ seçeneğini işaretleyin.

5) Otomatik Parlaklığı Kullanın

Pilinizin çabuk bitmesinin bir sebebi de ekran parlaklığınızın fazla olması olabilir. Otomatik parlaklık pil gücünüze göre parlaklık sunacağı için daha fazla pil tasarrufunda bulunabilirsiniz.

‘’Ayarlar’’ bölümüne gidin. ‘’Genel’’ seçeneğine tıklayın. ‘’Erişilebilirlik’’ seçeneğine gidin. ‘’Erişim Kolaylıkları’’ seçeneğine tıklayın. ‘’Otomatik Parlaklık’’ ayarın aktif hale getirin.

6) Wifi Açıkken Hücresel Veriyi Kullanmayın

Hücresel veri kullanılırken daha fazla pil gücü gerekmektedir. Bu yüzden ekranınızı yukarı kaydırıp wifi seçeneğini aktif hale getirin.

7) Arka Planda Uygulama Yenileme Özelliğini Devre Dışı Bırakın

iPhone’unuzda bulunan birçok uygulama kullanılmadığı zamanlarda pilinizi tüketen içeriklerini günceller. Bu özelliği devre dışı bırakın.

‘’Ayarlar’’ bölümüne gidin. ‘’Genel’’ seçeneğine tıklayın. ‘’Arka Planda Uygulama Yenileme’’ seçeneğine tıklayın. Ardından bu özelliği devre dışı bırakın.

8) Hücresel Verinizin Çekmediği Yerlerde Uçak Moduna Geçin

Hücresel verinizin çekmediği bir yerdeyseniz, iPhone’unuz bir sinyal bulmaya çalıştığı için çok fazla güç harcar. Eğer sinyal alamayacağınızı düşünüyorsanız, iPhone’unuzu alt kısmından yukarı doğru kaydırarak sol üst bölümde bulunan ‘’Uçak Modu’’ özelliğine alın.