iPhone’unuzu gece yatmadan önce şarja takıp öyle mi uyuyorsunuz? Bu yazımızda iPhone’unuzun geç saatlere kadar şarjınızın nasıl gideceğini, mümkün olduğu kadar en uzun bir şekilde şarjınızın nasıl en yüksek seviyede kalacağını anlatmaya çalışacağız.

Tek Bir Gecede Şarj Olur mu?

Akıllı telefonlar çıkıp elimize geçtiğinden beri, onları en çok yatağa girdiğimiz zaman şarja takıyoruz. Ardından sabah kalktığımızda prizden çıkarıp işimize gücümüze bakıyoruz. Bu işlem pilinizin şarj olabilmesi için çok önemliydi, çünkü muhtemelen piliniz 7-8 saat boyunca şarjda kalıyor, doluyor ve işlem tamamlanmış oluyordu. Ama artık bataryaların şarj olma süreleri ciddi miktarda azaldı. Bu yüzden pilin nasıl dolduğunu gözden geçirmelisiniz.

Apple, iPhone’larda Lityum-iyon pilleri kullanıyor. Apple’ın bu pilleri tercih etmesindeki sebep daha hızlı, daha uzun süre dayanıyor olmasından dolayıdır. Ancak Lityum-iyon pillerin olmasını istemediği bir durum bulunuyor. Durum şu; her gün %0’a düşürülmek ve ardından %100’e geri çekilmek. Apple, iPhone pilini %40 veya %80 oranında şarj etmenizi önerir. Pilinizi her gün %100’e çekmek uygun bir davranış değildir. Bu davranışın her gün yenilenmesi pilinizin bitmesini sağlayacaktır. Pil gücünü iyi bir durumda tutabilmek için ayda sadece bir kez %0’dan %100’e  çekmeniz pilinizin iyi bir form tutmasına yardımcı olur.

Bu şekilde şarjınızın gün boyu yetmeyeceğini düşünüyorsanız, yanınızda her zaman için şarj cihazınızı bulundurmalı ve azalmaya başladığı durumlarda periyodik bir şekilde iPhone’unuzu şarja takmalısınız.