İOS 13’ün yayınlanan beta sürümünün gizli özelliklerine bir göz atalım.

Kontrol Merkezinde Wifi ve Bluetooth’a Erişin

İOS’un bundan önceki sürümlerinde, Wifi veya Bluetooth bağlantılarına bağlanabilmek için Ayarlar bölümüne gidip oradan Wifi veya Bluetooth ayarlarına erişiyorduk. İOS 13’te Wifi veya Bluetooth simgesini basılı tuttuğunuz takdirde bu listeye Kontrol Merkezi’nden erişebiliyorsunuz.

E-Posta’da Genişletilmiş Cevap Menüsü ve Biçimlendirme

Stok Posta uygulamasında, size gelen bir e-postayı yanıtlarken size yanıtlama, iletme veya silme seçeneklerini içinde barındıran genişletilmiş bir yanıt menüsüne sahipsiniz. Bu kısımda yeni olan şey metninizi biçimlendirmedir. Yazı tipini değiştirebilir, hizalamanızı ayarlayabilir ya da rengi değiştirebilirsiniz.

Safari’de Tam Sayfa Ekran Görüntüsü Alabilme

Aynı iPadOS’ta olduğu gibi, İOS 13 ile artık ekrana ekleyebileceğiniz ve direkt olarak dosyalara PDF olarak kaydedebileceğiniz bir web sayfasını görüntüleyebilir veya yeni paylaşım sayfası penceresini kullanarak paylaşmak istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz.

Bilinmeyen Aramalar

İOS 13’te bilinmeyen aramaları susturabilirsiniz. İOS 13’te gelen bu aramaları susturur ve gelen aramaları sesli postaya gönderir.

Dosyalarda Zip ve Unzip

Yeni Dosyalar uygulamasıyla birlikte, MacOS kullanmadan, dosyaları doğrudan olarak İOS cihazınızdan zipleyebilir ve açabilirsiniz. İşiniz bittiği zamanda, bu dosyaları İOS cihazınıza geri döndürebilirsiniz.

Mesajlarda Yeni Arama

Mesajlar bölümünün içerisinde yeni bir yönteminiz bulunuyor. İnsanların sizinle paylaştığı fotoğraflar ve bağlantılar size iletişim önerileri getirecek.

Sesli Notlar

Düzenli olarak Sesli Not uygulamasını kullanan biriyseniz, aldığınız kayıtları daha kolay düzenleyebilmeniz için dalga formunu yakınlaştırabilirsiniz.

Safari’den Yapılan Yüklemeler

İOS 13’te, Safari’den bir dosya indirdiğinizde indirme yöneticisine erişebilirsiniz. Bu indirilen tüm dosyaları görebileceğiniz Dosyalar uygulamasına senkronize edilir.

Batarya Şarjını Optimize Etme

Günlük şarj rutininizi öğrenmek için makine öğrenme algoritması kullanılır. Batarya şarjını optimize etme seçeneği iPhone’unuzun bataryasının tam dolum şarjında geçirdiği süreyi kısaltarak bataryanızın ömrünü uzatıyor. iPhone, cihazın içerisinde yer alan makine öğrenimi sayesinde günlük olarak şarj rutininizi kavrıyor ve siz ihtiyaç duyana kadar %80 üzerinde dolum gerçekleştiriyor.

Fare Desteği

İOS’ta kablosuz fare desteği artık mevcut. Bir belgeyi veya önünüzde açık olan bir web sayfasını kaydırmak veya tüm işletim sistemi ile etkileşim içerisinde olması için kullanabilirsiniz.

Düşük Veri Modu

Uygulamaların daha az veri kullanması Düşük Veri Modu seçeneği yer alıyor. Apple, bu özelliği uygulamaların ağ veri kullanımını azaltma amaçlı yaptı.

Peek ve Pop Özelliği

Önceden sadece 3D Touch özelliği bulunan iPhone’lar Peek ve Pop özelliğini kullanabiliyordu. Artık iPhone XR veya İOS 13 çalıştıran herhangi bir iPad üzerinden Peek ve Pop işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

FaceID Dokunsal Geri Bildirim

İOS 13’ün bir diğer yeni özelliği ise iPhone’unuzun ekranını açtıktan sonra gelen dokunsal bildirim. iPhone’ununuz yüzünüzü doğruladıktan sonra karşınıza bildirim geliyor.

Bu özellikler İOS 13 Beta’da yer alan en yeni gizli özellikler. Bu İOS 13’ün son sürümü olmadığı için ilerleyen dönemde daha farklı değişiklikler görebiliriz. Hiç merak etmeyin yenilenen özellikleri ve yeni gelişmeleri sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.