Apple, tamamlanmakta olan masaüstü işletim sisteminin en yeni sürümü macOS Catalina’nın duyurusunu gerçekleştirdi. macOS Catalina birkaç ay içerisinde kullanıma sunulacak. macOS Catalina’da öne çıkan değişiklikler şu şekilde:

Aktivasyon Kilidi

T2 Güvenlik Çipi olan bütün Mac cihazları, iPhone ve iPad’de olduğu gibi Aktivasyon Kilidi özelliğine kavuştu.

iTunes Artık Olmayacak

Apple, macOS Catalina ile birlikte iTunes’un hizmetine son verdi. iTunes’un içerisinde yer alan Apple Music, Apple Podcast ve Apple TV hizmetleri ayrı bir uygulama olarak macOS kullanıcılarına sunuluyor.

iPhone’mu Bul ve Arkadaşlarımı Bul Birleştiriliyor

iPhone’mu Bul ve Arkadaşlarımı Bul uygulamaları, Find My isimli uygulama üzerinde birleştiriliyor. Bunun yanında uygulama Bluetooth sinyali gönderebilme özelliği ile birlikte internete bağlı olmayan cihazlarınızı da bulabilecek.

Sidecar Özelliği

Kullanıcılar artık iPad’lerini ikinci bir ekran olarak kullanabilecek. Kullanıcılar macOS kullanıcıları, Macbook’larını iPad’lerine bağlayarak ikinci bir ekran şeklinde kullanabilecekler.

Güvenlik

macOS Catalina’da bulunan Gatekeeper, bilinen bütün güvenlik problemlerine karşı kontrol ediyor ve bütün uygulamaların kullanıcı belgelerine erişmeden önce izin almalarını zorunlu tutuyor.

macOS Catalina’nın halka açık beta sürümü temmuz ayı içerisinde, final sürümü ise sonbahar dönemi içerisinde kullanıcılarıyla paylaşılacak.